Robin Söderling ger ett energiskt intryck där han sitter i en hoodie framför datorns kamera på kontoret på RS Sports – bolaget som bär hans namn. Det bildades 2013, två år innan han fattade beslutet att avsluta sin proffskarriär.
”Företaget föddes lite av en slump. En journalist frågade mig vilken som var den bästa bollen och jag kunde inte svara. Så jag bestämde mig för att ta fram en sådan.”
Det visade sig vara mer komplicerat än han trodde. Men efter ett och ett halvt år hade Robin Söderling skapat en tennisboll med en gasfylld gummikärna, täckt av naturfilt tillverkad av nyzeeländsk fårull.
Först gav han bara bort bollarna till kompisar. Men så fick han rådet att starta företag av kompisen Magnus Alsterback, som nu är vd för RS Sports.
I början satt de två på var sin läskback och knackade på hemsidan. Så fick amerikanska The Wall Street Journal nys om projektet och förfrågningarna började hagla. I dag har bolaget hundratals tennis- och padelprodukter jämte sportkläder i sitt sortiment och 16 anställda.
”Det har varit en otrolig resa som så klart även innefattat en massa strul. Men vi har klarat pandemin väl och prognosen är att vi omsätter över 85 miljoner kronor i år”, berättar Robin Söderling.
Ser du paralleller mellan det mentala spelet i tennisen och i affärsvärlden?
”Ja, på en tennisbana är det mycket känslor, man är bara så bra som sin senaste boll. Jag har lärt mig att inte stressa upp mig över det. Detsamma gäller i affärslivet. Det finns alltid bränder att släcka, det gäller att ta det med ro.”
Hur inblandad är du i designprocessen?
”Jag är lite av en materialnörd, så jag jobbar mycket med racketar och bollar. Just nu tittar vi exempelvis på en ny tillverkningsprocess för tennisbollar som släpper ut 60 procent mindre koldioxid. Kläderna ritas av våra designer, det är jag inte så involverad i men jag provar dem.”
Att padel skulle bli stort förstod Robin Söderling ganska tidigt, efter att ha testat den snabbväxande sporten och insett hur kul den är. Men precis som när han utvecklade den egna tennisbollen tog han hjälp av ett proffs, Simon Wasquez, för att skapa den ultimata padelbollen.
Nu spelar Robin Söderling själv padel några gånger i veckan, och säger att det är hyfsat jämnt när han möter det tidigare tennisproffset Jonas Björkman, som också gett sig in i padelvärlden. Men Robin Söderling har även hittat tillbaka till tennisglädjen och han tar uppdraget som Davis Cup-kapten på stort allvar.
”Jag brinner för svensk tennis och jag hoppas och tror att jag kan bidra. Dagens spelare är i samma situation som jag var i för några år sedan.”
Hur ser du som lagkapten på bröderna Mikael och Elias Ymer?
”De är fantastiskt bra och viktiga för svensk tennis. Det är avgörande att sådana spelare visas på tv så att dagens barn har hjältar att se upp till. Framgång föder framgång.”